HUMMUS AND COFFEE HEAVEN CALLED BUDAPEST

me_budapest_justereza

Město připomínající Itálii, Řím, Prahu, částečně i Londýn a pocit, že nevíš jak vypadá pravý Maďar je přesně to, co si odvážím z našeho dvoudenního výletu v Budapešti s mámou. Kecám, odvážím si toho daleko víc 🙂 hmotné dárky v podobě kávy a spoustu zážitků, které mi nikdo nevezme. 

S mámou jsme nenásilně zavedly tradici, že se jednou ročně spolu vydáme do míst, kde jsme ještě ani jedna nebyly. Po posledním výletě v New Yorku, který rozhodně s low budgetem neměl moc společného (o tom si ale můžete přečíst tady, potom taky tady a v neposlední řadě i tady), jsme se rozhodly pro Evropu. Od mnoho lidí jsem slyšela, že Budapešť patří mezi jedny z nejlevnějších měst na naše poměry. Po této informaci jsme tedy ve výsledku nemusely být z místních cen až tak překvapené, ale my asi nepočítaly s tím, že vše v Budapešti bude až takto levné. Přes kávu, jídlo, vstupy do památek, dopravu. Opravdu, pokud chcete vyrazit někam a “řešit/neřešit” peníze, tak vyrazte právě do hlavního města Maďarska.

street_budapest_justereza
Ulice v Budapešti

I přesto, že se Budapešť od Ostravy nachází skoro 500 km, rozhodly jsme se s mámou, že pojedeme autem. Co si budem, cesta byla náročná, ne že ne. Takže po příjezdu jsme hned začaly welcome drinkem a v pozvolné alkoholové jízdě jsme pokračovaly až do večera. Páteční odpoledne jsme nechaly v duchu poznávání města a jak jinak, než procházkou. 

Zastávám názoru, že pokud chcete opravdu poznat atmosféru samotného města, projděte ho skrz naskrz. Nic víc, než náš nejpřirozenější pohyb – chůzi, k tomu nepotřebujete.

Z města jsme hned po prvních pár krocích byly nadšené. Velká část ulic je lehce italského rázu s občasnou vzpomínkou komunismu. Ale víte, co nás zaujalo a zároveň velmi mile překvapilo? Čistota ulic i mimo centrum. Opravdu to všude vypadalo, jakoby ulice někdo zametal smetákem a finishoval lopatkou. 

Budapešť jsme plánovaly jako odpočinkovou dovolenou plnou skvělé kávy, jídla, procházek a nasávání atmosféry. Naše první kroky po příjezdu směřovaly do jedné z poboček Hummus Baru, kterých najdete po Budapešti opravdu mnoho. V Praze bych to přirovnala ke konceptu Burrito Locco, až na to, že hlavní pochoutkou zde není burrito, ale hummus 🙂 Po celodenním cestování jsme byly opravdu hladové, takže jsme si klasicky objednaly stůl plný jídla, a spolu s pitím jsme zaplatily pouhých 350 korun. S plnými pupíky jsme se doloudaly do první z plánovaných kaváren, a to My Little Melbourne. Káva byla opravdu skvělá, ale ve srovnání s dalšími dvěma kavárnami se překvapivě umístila na bronzovou příčku. 

jidlo_z_hummus_baru
Hummus Bar
kafe_z_my_little_melbourne_budapest
My Little Melbourne

Celý páteční večer jsme strávily v židovské čtvrti, kde jsou velkou doménou synagogy, a opravdu až dechberoucí. K nasávání atmosféry alkoholu jsme si v pátek vybraly street food Karaván. Budapešťský Karaván se dá přirovnat k pražskému Manifestu. Najdete zde velkou nabídku fast foodu. My zvolily veganský stánek, a to Las Vegan’s. Na jídlo z Las Vegan’s budu ještě dlouho vzpomínat. Takto dokonalý burger s úžasnými batátovými hranolky, a dokonalými “chicken” nuggets jsem opravdu nikdy neměla. Hned vedle Karavánu najdete i vyhlášený Szimpla Kert a věřte, že tenhle ala “blešák” bar stojí za to navštívit 🙂 

street_food_karavan_budapest
Street food Karaván
karavan_budapest
Street food Karaván
jidlo_z_las_vegans_budapest
Jídlo z Las Vegan’s

Druhý den v Budapešti jsme měly celý a nechtěly jsme promeškat ani minutu, proto jsme se rozhodly vyrazit hned ráno. Každou sobotu od šesté hodiny ranní na zdejším Great Hall Marketu najdete pravé budapešťské trhy se spoustou čerstvé zeleniny, ovoce a pravého budapešťského koření. I my si přeci jenom trochu červené papriky na vaření nakoupily 🙂 

Po tradičních trzích jsme vyrazily směr Socha Svobody a Citadella, které se nachází na kopci, a vy díky tomu máte nejkrásnější výhled na celé město. Podél řeky jsme se pěšky vydaly k Rybářské baště, v jejímž okolí najdete úžasné zahrady pyšnící se athénskou architekturou. S mámou jsme poznávačku města vzaly velmi poctivě, což nám taky potvrdil náš krokoměr s celkovými 30 kilometry za den. Do metra jsme vlezly jenom jednou, a to ze dvou důvodu – nutná dávka kafe, která musela přijít do pár minut a odškrtnutí návštěvy nejstaršího metra v Budapešti. Obojí doporučujeme, ať už kavárnu a bistro Flow Specialty, které je tedy celé veganské a naprosto skvostné, spolu s linkou metra M1, která je opravdu nádherná. Pro mámu káva vyhrála v bistru Flow, pro mě přeci jenom dostala stříbro. Rozhodně si zde dejte i jídlo, zarytého masožravce by tady až překvapilo, že jídla neobsahující sóju, ale pouze zeleninu v základu, dokážou být takto chutné. Nejstarší metro v Budapešti je žlutá linka M1, a pokud budete mít možnost, tuto jízdu nevynechejte.

jidlo_z_Flow_Specialty_Coffee_Bar_&_Bistro
Flow Specialty Coffee Bar & Bistro
stanice_metra_budapest
Stanice metra
linka_metra_M1_budapest
Linka metra M1

Za mě nejkrásnější budovou v Budapešti je rozhodně Parlament nacházející na pešťském břehu Dunaje. Určitě jej musíte zařadit na seznam památek, které v Budapešti nesmíte minout. Poslední z plánovaných kaváren byla Espresso Embassey, která se nachází blízko již zmiňovaného Parlamentu. Tato kavárna za svou filtrovanou kávu plnou chutí sklidila zlatou medaili a narovinu přiznávám, že jsem už opravdu dlouho takto skvělý batch brew nepila. 

budova_parlamentu_budapest
Budova Parlamentu

Sobotní a zároveň poslední večer jsme zakončily ve vyhlášené restauraci Mazel Tov, kde vám doporučuji dát rezervaci 14 dní předtím, než plánujete vyrazit do samotné Budapeště. Tato izraelská restaurace se nachází v židovské čtvrti, kterou jsme s mámou pasovaly na nejkrásnější z celé Budapeště. V Mazel Tov jsme vyzkoušely ve finále čtyři pokrmy a u každého z nich nám zůstaly chuťové pohárky v údivu. O interiéru samotné restaurace se zmiňovat ani nemusím, po všech stránkách hodnotíme nejvyšším počtem hvězd. 

mazel_tov_restaurace_budapest
Pečený květák z Mazel Tov
jidlo_z_mazel_tov_budapest
Sendvič a falafel s hummusem z Mazel Tov

Mám jedno mínus na celém víkendu. Bohužel do teď absolutně netuším, jak vypadá pravý Maďar. My potkaly snad všechny národnosti, ale pátrání po typické charakteristice Maďara považuji za nezdařené. 

Budapešť doporučuji všem kavárenským povalečům a milovníkům hummusu, protože větší ráj opravdu nenajdete… 

ja_a_mama_budapest
Šťastné já s maminkou
great/central_synagogue_budapest
Great/Central Synagogue
nahodne_okno_budapest

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *